Jak správně vybrat vhodné komponenty pro posuvná vrata! 05. 08. 2016

Jak správně vybrat vhodné komponenty pro posuvná vrata!

Komponentů NIKO existuje celá řada, jejich volba může být individuální, dle potřeb daného projektu. My bychom Vám ale rádi představili celkem 5 ZÁKLADNÍCH KOMPONENTŮ PRO POSUVNÁ VRATA – DVEŘE:

1)    Kolejnice horní vodící,

2)    upevnění a svorky, případně spojky,

3)    pojezdové kladky,

4)    koncový doraz do kolejnice horní,

5)    spodní vedení,

 

1)    KOLEJNICE HORNÍ VODÍCÍ   Kolejnice horní vodící

Kolejnice dodáváme standardně v provedení žlutý zinkochromát či v provedení surovém (bez porvrchové úpravy). Tyto provedení kolejniček máme skladem v dostatečném množství, ve velikostech 21 až 26. Na objednávku je možné zajistit také bílý pozink anebo nerezové profily, zde je však delší čekací doba dodání a nejsme schopni expedovat zboží ihned.  Kolejnice jsou k dispozici standardně v 6 m délkách, a je také možné c-profil uřezat na požadovaný rozměr (např. hovoříme-li o 4 m jednokřídlých vratech, budeme potřebovat kolejnici o výměře 6 + 2 m, tedy jednu celou tyč a z druhé tyče uřežeme 2 m).

Poznámka: Prosím pozor na skutečnost, že profily na objednávku, tedy bílý pozink
a nerez je možné odebrat pouze v celých tyčích. Pokud tedy máme 4 m vrata, musíme počítat s tím, že objednáme 2 celé tyče, tedy 12 m kolejnice.

 

2)    UPEVNĚNÍ A SVORKY, SPOJKY   Svorka k upevnění na strop


Kolejnici musíme upevnit na nosnou konstrukci (ocelovou konstrukci), do stropu či na stěnu. NIKO nabízí množství různých typů kotvících svorek a upevnění, níže uvádíme ty, které jsou nejvíce používané.

Pro případ, že potřebujeme vytvořit kolejnicovou dráhu delší než je 6 m, využijeme ke spojení dvou kolejnic spojku. Utažením šroubů na spojce docílíme hladký přechod pro průjezd kladek mezi oběmi kolejnicemi.

 

3)    POJEZDOVÉ KLADKY   Kladka dvojitá R91

Pojezdové kladky použijeme na jedny vrata vždy dva kusy. Vybíráme je podle váhového zatížení vrat. U každé kladky uvádíme její maximální nosnost. Všeobecně doporučujeme použití kladek dvojitých.

Kladky vybíráme také s ohledem na to, jaké vrata nebo dveře chceme zavěsit. NIKO nabízí kladky vhodné pro použití pro dřevěné rámy, ocelové rámy, skládané dveřní rámy, pro opony. V Katalogu B je celá škála kladek vyobrazena.

Nejčastěji používanými kladkami pro vrata jsou kladky s označením R91 (příp. R90), k nim je možné zakoupit také držák pro dřevěné konstrukce F00.

Pro dřevěné rámy je také vhodné použit kladky s nosnou přírubou R59 (příp.R58). Příruba je ukotvena do dřevěného rámu a přišroubována ke šroubu kladky.

Pro dveře či vrata, které obsahují ocelové rámy, použijeme kladky se šroubem. Nejběžněji užívané jsou kladky R91 (R90). Použít můžeme také kladky k navaření R94, R97.

Pro skládací dveře a vrata (příp. i mříže), tedy takové, které se při zavírání skládají
a šetří tím prostor, použijeme kladky horizontálně otočné R86 (R85), případně R50, R51.

Pro opony nabízíme kladky plastové s označením R31, R32, R33.

 

4)    KONCOVÝ DORAZ DO KOLEJNICE HORNÍ   Doraz do kolejnice X01

Koncový doraz je nutné umístit do otevřených konců kolejnic horních. Tím se zamezí možnosti vyjetí kladek z kolejnice. Jedná se o bezpečnostní prvek zamezující škodám, které by mohly vzniknout v případě, že by některý z konců kolejnice zůstal volný.

 

5)    SPODNÍ VEDENÍ   Kladka spodní vodící X59

Nabízí se více variant, jak vyřešit spodní vedení posuvných vrat. Spodní vedení je důležité proto, že zamezuje bočním výkyvům vrat a prodlužuje tak životnost pojezdových kladek v kolejnici (které nejsou tolik namáhány).

Při výběru vhodného spodního vedení se zabýváme otázkou, do jakého prostředí budou dveře či vrata namontovány. Zda se jedná o interiér, exteriér a také v jakém stavu je podlaha, do níž bude spodní vedení montováno či je vůbec možné do podlahy zasahovat apod. Uvažujeme také další vlivy, jako jsou např. povětrnostní podmínky, změna ročních období, prašné a nečisté pracovní prostředí apod.

Jako vhodné spodní vedení můžeme zvolit spodní U profil v kombinaci s nylonovou kladkou spodního vedení. U profil může být namontován do země či na spodní stranu vrat. Další variantou je, že zcela vynecháme U profil a použijeme pouze kladky spodního vedení. Mezi nejběžněji užívané patří kladka s označením N49, případně 38.X59.

Příklady provedení spodního vedení:

Za pomoci spodního U profilu a kladky:

.N48/.M48  .N49/.M49 

Za pomoci obráceného spodního U profilu a kladky:

 .N58/.M58  .N58/.M58

Za pomoci dvou kladek spodních vodících:

Boční pohled:

38.X59  38.X08/.X09  38.E18/.E19/.E20

Horní pohled:

Příklad provedení posuvných vrat spolu s legendou nalezenete v tomto článku.

Pokud si i po přečtení tohoto článku nejste zcela jistí s vhodným výběrem komponentů, neváhejte vyplňit náš poptávkový formulář pro posuvné dveře či nás kontaktovat telefonicky, rádi Vám poradíme.

Mají-li Vaše dveře hmotnost do 125 kg, můžeme Vám nabídnout SETY na posuvné dveře z hliníkových profilů, které jsou vhodné pro použití jak v interiéru, tak i v exteriéru.

Anketa

Líbil se Vám tento článek?

Ano 100%
Ne 0%
Hlasovalo: 15